2020-09-17


Rugpjūčio 10-14 d. Liučiūnų krašto vaikams buvo suorganizuota kūrybiškumą, aktyvumą skatinanti vienos savaitės vaikų vasaros stovykla „ Keliauk ir pažink savo kraštą“. Tai vaikų vasaros atostogų penkių dienų turiningas užimtumas. Šioje stovykloje dalyvavo Liučiūnų krašto vaikai, socialiai remtini kaimo vaikai nuo 7 iki 14 metų. Vaikų dienos stovyklos metu buvo siekiama išmokyti vaikus mylėti savo kraštą nuo pat mažens. Aplankyta daug įdomių vietų, susipažindinta su kulinarinio paveldo ypatumais įvairiose Lietuvos vietose, vaikai buvo skatinami aktyviau domėtis savo krašto kultūrinėmis tradicijomis.
Vaikai lankėsi Šakių rajone, Lekėčiuose. Kėlėsi per Nemuną keltu. Dalyvavo kulinarinio paveldo – autentiško tradicinio šakočio kepimo edukacijoje. Susipažino su šakočio istorija, receptūra, gaminimo procesu ir reikmenimis. Dalyvavo kepimo procese. Ragavo Lekėčių krašto kulinarinio paveldo patiekalų. Vėliau aplankė Lekėčių didįjį šaltinį, Lekėčių girininkijoje įsikūrusį VĮ Šakių urėdijos gamtos ir miškininkystės istorijos informacinį centrą. Ten daug sužinojo apie Novaraisčio draustinį, miškų sakinimo istoriją, gerves, lūšis ir vilkus, pamatė apie 600 eksponatų. Kavinėje „Raganė“ Sirutiškyje Liučiūnų krašto vaikai dalyvavo „Pagranduko“ edukacijoje: minkė tešlą, lipdė, kepė, dekoravo Pagranduką. Vėliau darė virtinukus ir vaišinosi.
Nuvykę į Krekenavos valstybinį regioninį parką, lipo į apžvalgos bokštą, ėjo pojūčių taku 12 stotelių, Krekenavos regioninio parko lankytojų centre aplankė ekspoziciją „Nevėžio upės senvagių įvairovė“.
Vaikai aplankė Bakainių piliakalnio kompleksą, kurį sudaro pilies kalnas su dviem priešpilniais ir apsauginiais pylimais. Tai vienas didžiausių piliakalnių Kėdainių rajone. Apkabino seniausią Kėdainių miesto ąžuolą. Pasakojama, kad jį pasodino pats Mikalojus Daukša – lietuvių raštijos pradininkas. Aplankė vienintelį atskirą minaretą Lietuvoje, esantį Kėdainių miesto parke, sinagogų kompleksą Kėdainių senamiestyje.
Stovyklos metu aplankytas ir Anykščių rajonas. Siauruko muziejuje vaikai važinėjosi rankine drezina, triračiu dviračiu. Arklio muziejuje gidai supažindino su kalvio, audėjos amatu, medžio drožiniais, karietomis ir įvairiais padargais. Aukštaitiškoje sodyboje papasakojo kaip žmonės gyveno anksčiau, kokius darbus dirbo. Kieme žaidė liaudiškus žaidimus, vėliau jodinėjo ant arklio. Vaikai lipo į Šeimyniškėlių piliakalnį, „Laimės žiburį“. Aplankė apverstą namą, Puntuko akmenį, Lajų taką. Užlipo į Anykščių bažnyčios apžvalgos aikštelę, Kavarske prisipylė Šv. Jono Krikštytojo šaltinio vandens. Ukmergėje užlipo į piliakalnį. Ketvirtą stovyklos dieną aplankė Padubysio kaime esantį poilsio ir pramogų slėnį „Zalensai“. Nors šeimininkai buvo išvykę, bet mielai leido pabūti sodybos teritorijoje, pavaikščioti akmenukais grįstais takeliais, kuriuos puošia įspūdingos medžio skulptūros, suoleliai. Nors vaikų buvo nedaug, nes kiti anksčiau čia lankėsi, bet buvo smagu. Vaikai maudėsi Dubysoje, vaidino riterius Gegužinių slėnyje, bandė taiklumą krepšinio aikštelėje.
Vėliau visi aplankė netoliese, Palazduonio kaime esančią kaimo turizmo sodybą „Lazduona“. Jos šeimininkas Valentinas Pancerna papasakojo buvusio dvaro istoriją. Paskutinę stovyklos dieną vaikai piešė kelionių įspūdžius, padėjo daryti puokštes, skirtas Žolinei. Žiūrėjo kelionių nuotraukas, prisiminė įdomiausius nutikimus. Stovyklos metu labai padėjo mamos, o vaikai buvo smalsūs ir aktyvūs. Prisiminimui apie šią stovyklą, vaikai buvo apdovanoti padėkos raštais, mamos gėlėmis. Vaikai paruošė keletą muzikinių kūrinių, Žolinių puokščių parodėlę padėjo paruošti Smiltė Meiliūnaitė, Neila Kaminskaitė , tautodailės klubo „Kraitė“ narės. Tad stovyklos metu vaikai turėjo galimybę pakeliauti, geriau pažinti savo kraštą, susipažinti su senaisiais amatais, valgiais, pabendrauti tarpusavyje ir pasisemti patirties iš tautodailės klubo „Kraitė“ moterų.
Apie įvykusias veiklas buvo viešinama Liučiūnų laisvalaikio salės, Vilkijos kultūros centro facebook puslapiuose, internetinėje svetainėje https://vilkijoskc.lt . Liučiūnų laisvalaikio salėje
buvo suorganizuota vaikų piešinių paroda.
Stovyklos metu buvo ugdomas vaikų kūrybiškumas, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiai žaidžiant įvairius žaidimus, plečiamas vaikų akiratis, turtinamos žinios apie Lietuvą, įgūdžiai edukacinių kelionių metu.
Stovyklos vadovė kultūrinės veiklos organizatorė Elena Tarolienė