2022-08-01


Šią vasarą ir Vilkijoje skamba melodinga ukrainiečių kalba. Pas mus apsigyveno per šimtą žmonių iš karo niokojamos kaimyninės šalies. Iš jų- apie šešiasdešimt vaikų, kuriems teko matyti tai, kas sugniuždo ir suaugusį žmogų. Deja…To, kas vyksta jų gražiojoje tėvynėje mes negalime pakeisti, bet galime padėti nors kelioms dienoms užsimiršti, praskaidrinti vaikystės dienas, supažindinti su mūsų kultūra, šalimi, papročiais, kulinariniu paveldu, išmokyti vieną- kitą lietuvišką žodį, sakinį, o tuo pačiu,- pasimokyti iš jų.
Taigi- VITAJU! DOBROHO RANKU VSIM!
Šią savaitę leidomės į edukacines keliones. Pirmą dieną Lekėčiuose visi kepėme šakotį, valgėme Lekėčių krašto patiekalus, ragavome arbatą, traškučius, saldumynus, iš vaistinių augalų, pušų ir eglių ūglių, kuriuos iš čia pat ošiančio šilo surinko ir pagamino išradingosios „gaspadinės“- „hospodyni“! Kiek džiaugsmo buvo vaikams, kurie rytą autobuse sėdėjo susikaustę ir nepatiklūs, pabėgioti nuostabiame Lekėčių dvaro parke, pasitaškyti tvenkinukų pakraščiais.
Kitų dviejų dienų kelionių maršrutai- link Kėdainių!
Kelelis nuvedė į unikalų Kėdainių rajono Pėlėdnagių kaimą. O ten….Pelėdos, pelėdos, pelėdos!.. Mažos, didelės, labai didelės! Visur! Apžiūrėjome ir suskaičiavome jas ekskursijoje po kaimą. Bendruomenės centro kapela sutiko svečius su smagiomis lietuviškomis melodijomis, vaišėmis nukrautu stalu ir,- kaip be to!?- su karštais, tik-tik iš krosnies Pelėdos kiaušiniais! Skanumėlis!
JAK SMIČNO! DUŽE HARNO! Pavalgę visi vaikai pynė draugystės apyrankes. Būtinai su daug mazgelių, kurie apsaugo- tikrai!-nuo piktų minčių, nužiūrėjimo ir kitokio blogio.
Dar viena edukacinė išvyka – kavinė „Raganė”. Ukrainiečių ir lietuvių virtuvė turi daug bendro, bet ir skirtumų. Gaminome koldūnus, kepėme pagranduką, pasiautėjome žaidimų kambaryje.
O vieną dieną sulaukėme jų tėvynainio, kuris su šeima glaudžiasi pas draugus Lietuvoje. Garsus Ukrainoje ir gastroliavęs daugelyje pasaulio šalių perkusininkas Oleksii Gmyria- ROUŠEN (sceninis vardas) įspūdingai atliko solinę programą. Vilkijos ŽŪM kiemelyje gerą pusdienį griaudėjo būgnai! Aišku, eilė sėstis prie profesionalių būgnų, neišvengiamai atėjo visiems! Kiek atsiskleidė talentų! Reikėjo tik paklausyti, kaip skambėjo visų dalyvių orkestras! Instrumentais buvo pasirūpinta iš anksto!
O kur dar linijinių šokių valandėlės su energingąja vadove Loreta!? Visur stovyklautojus lydėjo Vilkijos kultūros centro direktorės Laimos rūpestingas žvilgsnis ir palaikymas. Baigiantis stovyklai vaikai jau domėjosi, ar eis į Vilkijos gimnaziją, ar ten būsim ir mes- aš, Loreta, Laima…Būsim, žinoma būsim!.. Tiek, kiek reikės. Tai, kas jus atbloškė į mūsų glėbį, vis tiek kada nors baigsis…Tačiau kaip gera, kad sugebėjome užmegzti šiltą, draugišką ryšį. Iš širdies į širdį. Atrodo – ilgam…
SLAVA UKRAINE!
Vilkijos kultūros centro režisierė – Irena Štilpaitė
2022 Liepos 25-29 d.